GAYRİMENKUL SÖZLÜĞÜ
16.07.2018

Hayatı boyunca “GAYRİMENKUL” kelimesi ile hiç karşılaşmamış biri var mıdır acaba aramızda?

Herhalde çok azdır…

“Gayrimenkul” kelimesi ile haşır neşir olmak için illa ki bu işin ticaretini yapmaya gerek yok sanırım. Her birimiz en azından bir kez olsun, aradığımız evi bulabilmek için bile olsa; bir gayrimenkul için yollara düşmüşüzdür. Bu nedenledir ki; gayrimenkulü nitelendirirken kullandığımız temel terimleri bilmemiz, hem ihtiyacımızı tam olarak belirleyebilmek açısından, hem de karşımızdaki kişiye isteklerimizi tam olarak aktarabilmek açısından çok faydalı olacaktır.

Tam da bu noktada; ilk sayısını elinizde tuttuğunuz, sizler için heyecanla hazırladığımız “Sektör Dergimiz” için ben ne yapabilirim diye düşünürken; “Gayrimenkul Sektörü”ne yolu düşen herkese ışık tutabilecek bir yazı dizisi derlemeye karar verdik.

“A” harfi ile başlayarak; Gayrimenkul Sözlüğü’nü sizlerle birlikte açacağız. Elimden geldiğince alfabetik sıraya oturtacağım bir sistem ile gayrimenkule dair her şeyi bu yazı dizimizde bulacağınızı ümit ediyorum. Elimden geldiğince diyorum, çünkü gayrimenkulün o kadar büyük bir yeri var ki hayatımızda; eminim ki bir kelimenin anlamını açıklarken el mecbur başka başka konulara değinip onlara da açıklık getirmek zorunda kalacağım.

Hatta yukarıda bahsettiğimi hemen destekler şekilde “Gayrimenkul Dünyası”na girerken; her ne kadar “A” harfi ile başlayacağımı söylesem de; ilk olarak birçok yerde kullanacağımız ve sektörümüzün de ismi olan“Gayrimenkul” kelimesini sizlere açmak isterim.

Finansal olarak bir değere sahip, paraya çevrilmesi mümkün olan tüm malların bütünü; menkuller ve gayrimenkuller olarak ikiye ayrılmaktadır.

Menkul; kelime anlamı olarak ‘bir yerden bir yere taşınabilen’ manasına gelmektedir. Buradan da anlaşılabileceği gibi taşınabilen ve parasal karşılığı olan tüm mallara “Menkul” adı verilmektedir. Menkul mallara örnek olarak; bono, hisse senedi, poliçe gibi değerli kâğıtlar ile araba, telefon, televizyon gibi eşyaları da gösterebiliriz.

Öte yandan “Gayrimenkul” kelimesine baktığımızda ise bu kelime; ‘taşınmaz’ anlamında kullanılmaktadır. Yani; parasal karşılığı olan ve taşınamayan, bir yerden bir yere nakli mümkün olmayan tüm mallara da, bizim ilgi alanımız olan “Gayrimenkul” adı verilmektedir. Yeri değiştirilemeyen ev, arsa, arazi, işyeri, apartman, villa, fabrika gibi mallar; gayrimenkuller içerisine girmektedir. Bu arada kafa karışıklığına sebep olabilecek ilginç bir bilgiyi de sizlerle paylaşmak isterim. Gemiler; aslında birer menkul, yani taşınabilir olmalarına rağmen; hukuksal açıdan gayrimenkuller kapsamına girerler. İlginç değil mi?

İkinci sayımızda da bir gayrimenkulün bize yerini bildiren ADA ve PARSEL kelimelerinin anlamlarıyla birlikte sözlüğümüzün sayfalarını aralamaya başlayacağım. Yeniden buluşmak dileğiyle…

 

Gülin GÜL COŞKUN